GAPS 
​Bağırsak ve Psikoloji Sendromu
İçin Doğal Tedavi Yöntemi 

Bipolar Bozukluk ve Psikoz

Türkiye'de ​​GAPS Tedavisini uygulayarak psikiyatrik  hastalıklarından, DEB, Disleksi, Hiperaktivite, Depresyon vb. hastalıklardan iyileşen pek çok örnek olduğunu tesadüfen öğreniyoruz. GAPS danışman doktorlarımızdan tedavi ettikleri hastaların iyileştikleri örnekleri duyuyoruz. Henüz iyileşenlerin hikayeleri bizlere ulaşmadı. Oysa bu hikayelerin bize ulaşması ve yayınlanması, pek çok psikiyatri hastasının iyileşme şansının olduğunu bilmeleri açısından  son derece önemli. Şimdilik tek bir örnek dahi olsa, aşağıdaki hikayenin çoğu kişiye umut olacağını biliyoruz.  Aşağıdaki hikayenin kahramanı E.C.'nin halasıyla Nisan 2014 tarihinde iletişim kurduk, ardından da annesiyle. GAPS tedavisini dört dörtlük uyguladılar. Annesi GAPS tedavisinin mantığını iyice anladı ve E.C.'de hiç itiraz etmeden uyguladı. Çünkü hastalığı nedeniyle yaşadığı tatsız bir olay onu kendisinden korkutmuştu. Hikayesini paylaştığı için E.C.ye teşekkür ediyor ve tüm Psikiyatri hastalarının iyileşmesini diliyoruz.​​Merhaba.

Ben  E.C. 22 yaşında, Makine mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.  Üniversite birinci sınıfı ikinci yarı yılında detaylarını anlatmak istemediğim çok ciddi ve tehlikeli sonuçlar yaratabilecek bir manik atak krizi yaşadım. Ardından kendimi  ambulansla gittiğim bir psikiyatri kliniğinde buldum. Bana Bipolar Affektif bozukluk ve Psikoz tanısı kondu. Manik atak kriziyle yaşadığım durumlar ve ardından psikiyatri kliniğinde geçirdiğim üç haftadan sonra okuluma tekrar geri dönemedim. Büyük bir utanç içinde ve umutsuzluk içinde ailemin yanına döndüm.  Ailemin olaya el koyması, okulumla ve hastaneyle olan yoğun  bir trafiğin sonucunda sağlık raporu alıp okulumu  dondurdular.  Ailem rapor alıp okulumu dondursa da tekrar okuluma dönebileceğimi ve arkadaşlarımın yüzüne bakabileceğimi hayal bile edemiyordum.  Kendimi eve kapadım ve  arkadaşlarım dahil hiç kimseyle görüşmüyor ve iletişim kuramıyordum. Bir kaç defa hayatıma son vermek istedim.  İlaçlarımın dozu ve çeşitleri daha da arttı. İlaçlar beni uyuttuğu ve uyuşturarak bomboş ve anlamsız geçen günlerime katlanmamı kolaylaştırıyordu.  Ailemin, birkaç yakın akrabamın ve  içimi acıtsa da okuldan bir arkadaşımın ilgisi ve sıcaklığı benim umutsuzluğumu, yalnızlığımı gidermenin yanında sadece evde geçen hayatıma anlam katıyordu.   

İnternette hastalığımla ilgili araştırma yapıyor ve ilaçlarımın prospektüslerini okuyordum.  Bu hastalığın sebebinin bilinmediği ve ömür boyu süreceği  ve ömür boyu ilaç tedavisine mahkum olacağımı öğrenmek,  hele  ilaç prospektüslerinde yazılan yan etkiler korkunçtu.  Bu ilaçları kullandığım sürece karaciğerim başta olmak üzere, hiç bir organımın sağlam kalması mümkün değildi. İlaçların prospektüsleri beni hastalığımdan daha fazla korkuttu. 

Bir gün halam heyecanla telefon açtı. Hastalığımın sebebinin bağırsaklarımdan kaynaklandığını ve GAPS Tedavisinden,  GAPS kitabından bahsetti ve bu hastalıktan ömür boyu kurtulabileceğimi söyledi.  İnternette GAPS'la ilgili yazılan her şeyi okudum.  Çocukluğumda 13 yaşıma kadar aldığım antibiyotik tedavileri, hiç geçmeyen bağırsak gazlarım GAPS'la ilgili yazılanlarla örtüşüyordu. Halamla sürekli telefonda konuşuyorduk ve öğrendiklerini bana anlatıyordu. Daha sonra da halam GAPS Kitabını  alıp bize gönderdi.

GAPS kitabını okudukça çocukluğumdaki  hiperaktifliğimin de tesadüf olmadığını  anladım. Hiperaktif olmamın nedeni hep  çok zeki olmama bağlansa da, bu durumun da GAPS'la ilgili olduğunu düşünmeye başladım.  Hiperaktifliğim nedeniyle sürekli disiplin suçlarımın olması, üniversiteye hazırlık yıllarında yaşadığım depresyon ve panik atakların GAPS kitabında anlatılan semptomlarla son derece örtüşüyordu. Annem de halam kadar heyecanlıydı ve bir yandan o da GAPS kitabını okuyor, GAPS 'la ilgili soruları için Gonca Zeybek hanımı arıyorlardı. Babam 'bağırsak nerede, beyin nerede ne alakası var' dese de,  annem  GAPS hazırlıklarına başlamıştı bile.    

Haziran ayı olmasına ve sıcaklar başlamasına rağmen 2014 yılında GAPS diyetine başladım.  Benimle birlikte annem, babam da başladı sayılır.  GAPS'ta izin verilmeyen hiçbir şey eve sokulmuyordu.  Babam gündüzleri iş yerinde neler yiyordu bilmiyorum ama, evde olduğu sürece o da  bizim gibi besleniyordu. Haziran sonunda dedemlerin yayla evlerine gittik. Yaylada GAPS diyetini yapmak daha rahat olsa da, misafirlerin ve akrabaların olduğu bir ortamda GAPS mutfağına sadık kalmakta çok zorluklar da yaşadık.

Diyete başladıktan 15-20 gün sonra bağırsak gazlarım tamamen geçti sayılır. Diyete başladıktan iki ay sonra da psikiyatrik ilaçlarımın artık bana dokunduğunu fark etmeye başladım. Psikiyatrist doktoruma GAPS tedavisi uyguladığımı söyleyemedik, kabul etmeyeceğini biliyorduk çünkü. En büyük zorluk buradaydı, ilaçlarla nasıl devam edeceğimi bilmiyordum.  GAPS tedavisini bilen ve kabul eden bir  psikiyatristi  bulma şansımız oldu ve Antalya'ya kadar gittik.  Yeni doktorum D.Ş. ilaçlarımı ve dozlarını düzenleyerek  bana çok yardımcı oldu,  bazı testleri yaptırmamı da istedi.  GAPS tedavim boyunca da ilaçlarımın dozlarıyla ve test sonuçlarına göre reçete ettiği bazı gıda takviyeleriyle çok hızlı sonuçlar aldım.  Yaz sonunda ilaçlarımın bazıları tamamen devreden çıkmış,  çok düşük dozda bir tek duygu durumu ilacı kullanma aşamasına gelmiştim.  Korkularım,  kabuslarım, şüphelerim  ortadan kalkmıştı, her şey daha kolay geliyordu,  manik ve depresif ataklar yaşamıyordum. Ve hiçbir zaman olmadığı kadar beynim daha netti, sanki beynimi örten bir sis tabakası ortadan kalkmıştı.

Yayladan dönüp okul zamanı yaklaştıkça, arkadaşlarımın tanık olduğu  ve beni utandıran anılarımı düşündükçe okula dönmek  zor geliyordu ve bu yüzden okulumu bırakmak istiyordum.  İşte bu aşamada,  psikolog ve yaşam koçu  olan K.E'den   danışmanlık  aldım ve tekrar okuluma döndüm.  Babaannem  ve ara sıra da annem GAPS yemeklerimi yapmak için benimle yaşamaya başladı. Şu anda 3.sınıf öğrencisiyim, hiç psikiyatrik ilaç kullanmıyorum. Hala Tam GAPS diyetine  sadık kalıyorum. Bağırsak testleri yaptırıp, sağlıklı olduğumu kanıtlayan sonuçları kağıt üzerinde görmeden tam diyetten çıkmayı düşünmüyorum.

Hayatımın bıçak sırtında olduğu ve gelecekle ilgili hiçbir umudumun kalmadığı bir noktada; bana akıl sağlığımı, okul başarımı, hayat başarımı kazandıran GAPS Tedavisinin yaratıcısı Dr.Natasha Campbell McBrid'a çok teşekkür ediyorum.  GAPS Kitabını Türkiye'ye kazandıran ve hiç bıkmadan bütün sorularımızı cevaplandıran, hiç karşılıksız bize yardımcı olan Gonca Zeybek Hanıma çok teşekkür ederim.