GAPS 
​Bağırsak ve Psikoloji Sendromu
İçin Doğal Tedavi Yöntemi 

Mutfağınızda yapacağınız ilk düzenleme, suyunuzu filtre etmek için, su arıtma cihazı monte ettirmek olacaktır. Yemeklerde, içme suyunda, sebzelerinizi ve meyvelerinizi yıkamak için bu suyu kullanacaksınız. Çünkü şehir sularındaki ağır metaller, özellikle su borularındaki kurşun hiçbir şekilde sizin ve hastanızın vücuduna girmemeli.  Damacana sularının hangi kaynaktan çıktığından ve size ulaşıncaya kadarki aşamalardan emin olamadığınız gibi, plastik damacanalar kansorejendir ve içindeki durgun suyun size ulaşıncaya kadar steril kalması mümkün değildir. 

Suyu filtre ettiğiniz için vücut için gerekli olan çoğu mineral de süzülecektir. Bu nedenle, mineral desteği için rafine edilmiş sofra tuzu değil, doğal kaya tuzu veya deniz tuzu kullanmanız önerilir. Doğal tuz alarak, elektrikli öğütücüde toz haline getirebilirsiniz. Doğal tuzda insan vücudu için gerekli olan bütün mineraller mevcuttur. Ayrıca, rafine tuz sağlık için son derece zararlıdır. GAPS kitabında "tuz"la ilgili bölümde bu konuda bilgi edinebilirsiniz.

Ağır metallerden korunmak için; yemek pişirdiğiniz tencerelerin seramik, cam veya toprak olmasını tercih edebilirsiniz. Mecbur kalmadan çelik tencereleri dahi kullanmamanızı öneririz. Var olan ağır metalleri hastanızın vücudundan uzaklaştırırken, bir yandan da yenilerinin girmesini engellemiş olursunuz.

Et-kemik suyu yapmak için mümkün olduğu kadar büyük bir tencereye, et sularını koyacağınız büyük cam kaplara ihtiyacınız olacak. Ayrıca, fermente sebzeler, fermente sebze suyu, turşu için; bir litrelik, 2-5 litrelik cam kavanozlar temin ediniz. Kaliteli bir mutfak robotuna, katı meyve sıkacağına, kabuklu yemiş unu yapmak ve tuz öğütmek için öğütücüye ihtiyaç duyacaksınız. Belki ikinci bir buzdolabına bile ihtiyaç duyabilirsiniz.

GAPS Diyetine başlamadan önce, sürekli olarak çiğ inek veya keçi sütü temin edeceğiniz bir kaynak bulunuz. Çiğ süt; kefir ve yoğurdunuzu yapmak için gerekli olduğu gibi, kefir ve yoğurt suyundan yapacağınız fermente sebze ve fermente sebze suyu için de gerekli olacaktır. GAPS Diyetine başlamadan önce, güvenilir bir aktardan doğal kefir tohumu alınız. Çiğ süt temin ederek GAPS kitabının tarifler bölümündeki "kefir" tarifine göre kefir yapınız. Sonra bu kefiri süzerek suyunu ayırıp cam bir kavanoza koyunuz. Buna, kefirden yapılan peyniraltı suyu denir ve bunu; GAPS Diyeti sırasında diyete ekleyeceğiniz gibi, fermente sebze ve fermente sebze suyu yapmakta da kullanacaksınız. Yine kitabın tarifler bölümündeki tarife göre yoğurt ve yoğurttan yapılan peyniraltı sularını hazırlayınız.

GAPS Diyetine başlamadan önce, güvenilir bir mahalle kasabı ayarlayınız. Çünkü etleri hangi kaynaktan aldığınızı bilmeniz, sağlıklı ve taze olduğundan emin olmanız için mahalle kasabınızın olması daha uygundur. Taze etlere ve kemiklere; GAPS kitabında tarif edilen et-kemik sularını, güveçleri, sakatat yemeklerini hazırlamak için ihtiyacınız olacak.

Taze sebze ve meyve temin edeceğiniz yakın semt pazarlarını keşfediniz. Buralardan; organik ya da mümkün olduğu kadar suni gübre ve zirai ilaç kullanılmamış sebze ve meyveleri tercih ediniz. Sebze halinden değil, bahçe sebzelerini tercih ediniz. 


Diyete başlamadan bir hafta önce, kefirden yapılan peyniraltı suyundan fermente sebzelerinizi ve fermente sebze sularınızı, Alman usulü lahana turşunuzu yapınız. 

Bu hazırlıkları tamamladıktan, hastanızı ve kendinizi hazır hissettikten sonra, GAPS Diyetine başlayabilirsiniz.

GAPS Diyetini uygulamak zahmetli gelebilir, fakat ödülü çok büyüktür. Ödülü; hastanızda bugüne kadar tanık olmadığınız bir mucizevi iyileşmeyi görmektir. Hiç bir ilacın, hiç bir yöntemin başaramadığını, siz başaracaksınız. Her zor zamanınızda, b
u tedaviyle hastanıza yeni bir hayat ve yeni bir gelecek verdiğinizi hatırlayınız. 

Seçiminizden dolayı sizi kutluyor, sağlıklı günler diliyoruz.

Gonca Zeybek

Emekli Fen & Kimya Öğretmeni ve Kolej Müdürü,

Yazar, ICF Akrediteli Bireysel Koç,

GAPS Danışmanı, Adalin Yayıncılık Koordinatörü

.GAPS Diyeti Öncesi Hazırlıklarınız ve Mutfağınızdaki Düzenlemeler

​GAPS Tedavisini uygulamaya karar verdiğiniz için sizi kutluyoruz. Bu mucizevi tedavinin sonuçlarını GAPS Diyetine başladıktan kısa bir süre sonra görmeye başlayacaksınız. Bu iyileşme hızına inanamayacaksınız! (Belki 20 gün, belki 1-1.5 ay.) Psikoloji sendromları azalmaya başlayacak ve fizyolojik şikayetleri ortadan kalkmaya başlayacaktır. Bu mucizevi tedavi, GAPS hastası için olduğu kadar, hasta ile yaşayanlar için de bir fırsattır; onlar da Tam GAPS Diyetini uygulayabilirler. Bu diyetle kazanılan bağırsak sağlığı, nörolojik, psikoloji ve fizyolojik hastalık risklerinden koruyacaktır. Sağlık için yapılacak en büyük yatırımdır.

​Bu sayfada verilmiş olan öneriler; GAPS Tedavi kitabından, Dr.Natasha'dan, dünyadaki GAPS practitioner uzmanlarından,  www.gaps.me  www.gapsdiet.com sitelerinden öğrendiklerimizdir. Daha da önemlisi, GAPS Tedavisinin Türkiye'deki ilk uygulayıcıları olarak deneyimlerimizin verdiği kazanımlardır. GAPS Tedavi Programını uygulamaya karar vermişseniz eğer, kitabı birkaç kere  okumanızı ve iyice kavramanızı tavsiye ederiz. Kendinizi tam olarak hazır hissettiğinizde  GAPS Tedavisine başlayınız lütfen. Yepyeni bir mutfak düzeni, yepyeni bir alışveriş şekli ve yepyeni bir beslenme şekline gireceksiniz. Hastanızın yiyeceği, içeceği her şey sizin mutfağınızda hazırlanacak. 


​GAPS Diyetine başlamadan önce, yepyeni bir felsefe geliştirmenizi öneririz. Bugüne kadar damak tadına önem vermiş olabilirsiniz, ama bundan sonra beyin ve fiziksel sağlığınız, yaşam kaliteniz, mutluluğunuz, geleceğiniz için farklı bir beslenme şeklini değer olarak benimseyebilirsiniz. Her uygulamanın temelindeki mantığı, bilimsel temeli bilmek, sizin çoğu yiyecekten uzaklaşmanıza neden olacaktır. Örneğin; tek bir şeker molekülünü metabolize etmek için, vücut 56 molekül magnezyuma ihtiyaç duyar. Bir kutu gazlı içecekte 5-10 tatlı kaşığı şeker bulunduğuna göre, sürekli magnezum eksikliği çekmeniz olasıdır. Ağzınıza attığınız bir parça beyaz ekmeğin, bağırsaktaki parazitleri ve patojenik bakterileri besleyen sakız gibi bir kütleye dönüştüğünü bilmek sizi nasıl etkiler? Veya yediğiniz şekerli ve unlu gıdaların, anormal bağırsak florası tarafından kullanılıp alkole ve asetaldehide dönüştüğünü bilmek bir süre sonra sizi bu gıdalardan uzaklaştırmaz mı?

GA
PS Diyeti başlangıçta son derece ütopik, yapılması mümkün olmayan bir diyet izlenimini verse de, diyete başladıktan sonra GAPS beslenmesi yaşam tarzınız olmaya başlayacaktır. Pek çok yiyeceği artık canınız çekmeyecektir. Bunu biz ve GAPS diyetini uygulayan herkes söylüyor. GAPS Diyetine başladığınız gün, mutlaka bir günlük tutunuz. Günlükte, o gün neler yediğinizi, içtiğinizi, hangi besin desteklerini kullandığınızı, dışkınızın özelliklerini (rengi, yoğunluğu, içinde sindirilmemiş besinlerin olup olmadığını, kıvamı vb), gaz şişkinlik, ağrı vb semptomların olup olmadığını, psikolojik durumunuz, moral durumunuz vb. gibi geri bildirimleri yazmalısınız. Diyetinize yeni bir besin eklendiğinde bu geri bildirimler doğrultusunda, o besinin miktarı ya artıracak, ya da diyetten çıkaracaksınız.

Nihayet GAPS Tedavisini Uygulamaya Karar Verdiniz!