GAPS 
​Bağırsak ve Psikoloji Sendromu
İçin Doğal Tedavi Yöntemi 

Gonca Zeybek 
Umudunu yitirmeden ve inatla çare arayıp GAPS Tedavisi mucizesine ulaşabilen ve bu sayede mucizevi iyileşmeyi iki kızında da yaşayan anne
Emekli Kimya Öğretmeni ve Emekli Okul Müdürü, Yazar , ICF Akrediteli Bireysel Koç, Adalin Yayıncılık Koordinatörü

www.amazon.com'dan "Gut and Psychology Syndrome"  kitabını aldık ve her iki yetişkin kızım da, GAPS Beslenme Programını kitapta tarif edildiği gibi adım adım uygulamaya başladı... Dünyanın dört bir yanındaki GAPS Tedavisini uygulayan hastaların yaşadıkları mucizeleri biz de yaşamaya başladık. Tıpkı; GAPS Diyetine başladıktan kısa bir süre sonra, yıllar süren psikiyatrik hastalıklarından ve psikoloji sendromlarından kurtulup iyileşmeye başlayan yüzlerce örnekte olduğu gibi (linke tıklayınız: Yaşanmış GAPS Hikayaleri ). İki kızımın da psikiyatrik şikâyetlerinde belirgin iyileşmeler başladı ve buna bağlı olarak, kullandıkları psikiyatrik ilaçların dozları giderek azaltıldı ve sonra tamamen kesildi. İyileşmeleri sadece psikiyatrik değil, aynı zamanda fizyolojikti: kronik kansızlığın geçmesi, solgun cilt renginde düzelme, et benlerin yok olması, saçlarda gürleşme ve saç dökülmesinin geçmesi, tırnaklarda güçlenme, migren ataklarında seyrelme, kronik yorgunluğun geçmesi gibi... Üstelik tüm psikiyatrik ve fizyolojik iyileşmeler 3-4 ay gibi kısa bir zamanda başladı. Bunun asıl nedeni de, kitapta anlatılan GAPS Tedavisinin en önemli parçası olan GAPS Diyetini, kızlarımın harfiyen uygulamasıydı! Önce çok katı gördükleri ve zorlandıkları bu diyet, zararlı yiyeceklerin onları nasıl hasta ettiğine ve diyetteki gıdaların onları nasıl iyileştirdiğine her geçen gün tanık oldukça, diyetten çıkıp bir yaşam şekline dönüştü. 


GAPS Tedavisinde öncelikli amaç; GAPS Beslenme programıyla bağırsak astarındaki hasarı iyileştirerek bağırsak geçirgenliğini ortadan kaldırıp beyin ve vücudun diğer dokularının zehirlenmesini engellemektir. Bir yandan da probiyotiklerle ve doğal probiyotik olan fermente gıdalarla bakteri dengesini yeniden sağlamaktır. Diğer yandan ise, detoksifikasyon yöntemleri ve yaşam tarzı değişiklikleriyle var olan toksinlerden vücut arındırılır. 


GAPS Tedavisinin en temel ayağı olan GAPS Diyeti; spesifik karbonhidrat diyetinin Dr. Natasha Campbell-McBride tarafından geliştirilmiş halidir. Bu nedenle GAPS Diyetinde tahıllar olmadığı için,  glüten  yer almamış olur ve GAPS hastaları glütenomorfinden korunmuş olurlar. Diyette, tek moleküllü (fruktoz, galaktoz, glikoz vb.) şeker dışındaki çift moleküllü şekerlere (laktoz, sakkaroz) izin verilmez. Sadece giriş diyetinin ileri aşamalarında meyve ve doğal balda bulunan tek moleküllü şekerlere izin verilir.


Karbonhidratlar, GAPS hastalarında yaygın olarak bulunan  Candida ve diğer mantarlar tarafından tarafından; hem beyin hem de vücut için toksin olan alkol (etanol) ve yan ürün olarak da asetaldehide dönüşürler. Spesifik karbonhidrat diyeti temelli olan GAPS Diyeti hastayı bu iki nörotoksinden de korumuş olur. 

Süt ürünleri ise, GAPS Beslenme Programındaki "Süt ürünlerine başlama planı" doğrultusunda diyete dahil edilir. Fakat diyetin ilk aşamalarında; saflaştırılmış tereyağını (ghee), kefir ve yoğurdun süzülmesiyle elde edilmiş peynir altı suyunu (whey) çoğu GAPS hastası tüketebilir. Böylece hastanız, sindiremediği laktozdan ve kazeinden, dolayısıyla da önemli bir nörotoksin olan kazomorfinden de korunmuş  olur.

Son derece besleyici olan GAPS Diyetinde; gıda takviyeleri değil, gıdanın kendisi kullanılır. Gıda takviyesi kullanımı en asgari düzeye indirilmiştir. Çünkü insan vücudu; doğal besin formundaki vitaminleri, mineralleri vb. tanıyıp kullanmak üzere tasarlanmıştır ve bu nedenle besinlerin doğal formunda tüketilmesiönemlidir. Ayrıca tablet veya kapsül şeklinde olan besin destekleri, GAPS hastalarının zaten enfeksiyonlu ve hasarlı olan bağırsak astarını iyice tahriş ederek iyileşme sürecini de olumsuz etkiler.

GA
PS hastalarının bakteri dengesi anormal olan bağırsakları,  lifleri başarılı bir şekilde sindiremez. Sindirilmeyen lifler ise, patojen bakteriler için bir yaşam alanı oluşturur ve bağırsak duvarındaki enfeksiyonu ve hassasiyeti artırır. Bu nedenle,lifler  GAPS diyetinin ilk aşamasında yoktur. Bağırsaklar iyileştikçe ve GAPS Beslenme Programı doğrultusunda  yavaş yavaş diyete eklenir.

G
APS Beslenme Programında yer alan ve izin verilen yiyecekler, hassasiyet testinde negatif olması durumunda, küçük miktarlarla ve teker teker diyete eklenir. Hastanın tolare edebilme durumuna bağlı olarak diyette kalır veya geçici olarak kaldırılır, belli bir süre sonra tekrar diyete eklenir. 


GAPS diyetinde; fermente gıdaların  ve ticari probiyotiklerin diyete katılma zamanı; probiyotiklerde aranan kriteler, başlangıç dozları, tedavi dozları, devam dozu prosedürleri  GAPS Tedavisinin ayrıcalıklı bir özelliğidir.

GAPS Giriş Diyeti, bağırsak duvarını iyileştirdikten ve başlıca sindirim sorunlarını ortadan kaldırdıktan sonra tam GAPS diyetine  geçilebilir.GAPS Diyetinin amacı, bağırsak florasını tamamen iyileştirmek ve böylece bakteri dengesini düzeltmektir.  

GAPS  Kitabı, tam anlamıyla bir tedavi kitabıdır; GAPS Diyetinin ve tüm GAPS Tedavisinin adımlarını içermektedir. Tedavinin bilimsel temelleri de kitapta detaylıca açıklanmaktadır. Kitaba en büyük destek, Dr. Natasha Campbell McBride ait www.gaps.me sitesidir. Bu site sürekli güncellenmekte, GAPS Tedavisini uygulayan herkese rehber olmaktadır. 


Sonuçta şu sözleri haykırmak istiyorum tüm psikiyatri hastalarına, tüm psikoloji sendromlulara: İyileşme umudunuz var, hem de tamamen ve kalıcı olarak! GAPS Tedavisi gibi mucize bir seçeneğiniz var! Hemen uygulamaya başlayın, bizim gibi uzun yıllar kaybetmenize gerek yok! 

 Peki, GAPS Diyetinin Farkı Neydi?

Psikiyatrik hastalıkların ve psikoloji sendromlarının sebebi olan anormal bağırsak florasının (disbiyosiz) ve hasarlı bağırsak duvarının (Leaky Gut Syndrome) tedavisi için; GAPS Tedavisi neden son çare oldu? Yıllarca; psikiyatrik ilaçların kullanılmasına ve klasik tıbbın sunduğu her çeşit tedavi yönteminin uygulanmasına (beyin spectlerine dayalı teşhis ve tedavisiyle ünlü olan ABD'nin en önemli kliniklerinden birinde beyin spectlerine dayalı medical tedavi uygulaması da dahil olmak üzere) rağmen kalıcı bir iyileşme sağlayamayınca, başka çareler aramaya başladık. Yıllarca uyguladığı tamamlayıcı tıp tedavileriyle, holistik sağlığımızı bize geri kazandıran Antalya'dan tamamlayıcı tıp doktorumuz, "önce harika bir insan, sonra harika bir doktor" sevgili Asuman Kaplan Algın; yaptırmış olduğu gıda intolerans testlerinden sonra, bağırsakların psikiyatrik hastalıkların temel nedeni olduğu ve bağırsak florasının tedavi edilmesi gerektiği bilgisini bizimle paylaştı. Bu bilgi bizim için adeta bir devrim niteliğindeydi! Ve biliyorduk artık, hem psikiyatrik hastalıkların hem de pek çok fizyolojik hastalıkların sebebi olan bağırsak florasının ve bağırsak duvarının tedavisi zorunluydu; ama nasıl bir tedavi yolu? 

GAPS Tedavisiyle henüz tanışmamıştık. İstanbul'da bağırsak flora tedavisi için arayışlara girdik. Uyguladığımız ilk tedavi yöntemi şöyleydi
Gıda intoleransı tetkiklerinin sonuçları doğrultusunda intoleransımız olan gıdaları diyetten çıkardık, lifli gıdalara ve probiyotik gıdalara (yoğurt, kefir, turşu, peynir, boza vb gıdalar) ağırlık verdik. Bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi, metallerin vücutlarından uzaklaştırılması, karaciğer için besin destekleri, probiyotik,vitamin-mineraller,​ pankreas enzimleri kullandık.

Umutla, inançla bir yıla yakın yaptığımız bu tedavi sonucunda, büyük kızımın psikiyatrik semptomlarında aşağı yukarı % 40 oranında bir iyileşme sağlandı ama diğer kızımın durumunda, özellikle de psikiyatrik rahatsızlıklarında hiçbir iyileşme sağlanamadığı gibi, her geçen gün durumu daha da ağırlaştı ve ilaç tedavisi devam etmesine rağmen hastalığı gelebileceği en ileri noktaya ulaştı! Bu nedenle bağırsak flora tedavisi için araştırmalara devam ettik ve GAPS tedavisiyle tanıştık. Yayıncının GAPS Hikayesi linkini tıklayarak hikayemizi öğrenebilirsiniz. 

Bağırsak Flora Tedavisi için, Neden GAPS Tek Çaremizdi?