GAPS 
​Bağırsak ve Psikoloji Sendromu
İçin Doğal Tedavi Yöntemi 

Gonca Zeybek
Umudunu yitirmeden ve inatla çare arayıp GAPS Tedavisi mucizesine ulaşabilen ve bu sayede mucizevi iyileşmeyi iki kızında da yaşayan anne
Emekli Kimya Öğretmeni ve Emekli Okul Müdürü, Yazar, ICF Akrediteli Bireysel Koç, Adalin Yayıncılık Koordinatörü

Sebep Gerçekten Bağırsaklar mı?

Psikiyatrik hastalıkların ve psikoloji sendromlarının (Otizm, Epilepsi, Şizofreni, Depresyon, Bipolar Bozukluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Hiperaktivite, Dikkat Eksikliği, Disleksi, Dispraksi  gbi)  asıl kaynağının bağırsaklar olduğu bilgisinin, sizi şoka uğrattığını tahmin edebiliyoruz. "Nasıl olur? Ne alaka? Bağırsak nerede, beyin nerede?" Biz de aynen bunları söyledik... Ta ki, çok değerli tamamlayıcı tıp doktorumuz Asuman Kaplan Algın bu konuda bizi bilgilendirinceye ve uzun yıllar ağır psikiyatri hastası olan iki kızıma gıda intolerans testi yaptırıncaya kadar. "Önce harika bir insan, sonra harika bir doktor" olan Antalya'dan  Dr. Asuman Kaplan Algın; son derece dürüst ve etik çalışan güvenilir bir laboratuvarda her iki kızımın da gıda intolerans testlerini yaptırdı. Test sonuçlarına göre, kızlarımın bazı yiyeceklere intoleransları vardı. Bu demek oluyordu ki; bağırsak duvarları fazla geçirgendi, bağırsak floraları anormaldi ve sindirimi tamamlanmayan veya yeterince sindirilemeyen bazı besinler bağırsak duvarlarından kana karışıyordu. Ayni zamanda; ağır metaller, toksinler, çeşitli kimyasallar ve katkı maddeleri de kana karışıyor. Oysa sağlıklı bir bağırsak duvarı ve sağlıklı bağırsak florası; toksinleri, ağır metalleri, sindirimi tamamlanmayan besinleri asla kana geçirmez!

Ardından aynı laboratuvarda dışkı analizi (Stool Flora Scan) de yaptırdık. Analiz sonuçlarına göre; her iki kızımın da bağırsak florasında patojen bakteri ve mantar sayısı olması gerekenden çok fazlaydı, dost bakteri sayısı ise olması gerekenden azdı, pH derecesi normal değerinden yüksekti, ileri derecede sindirim dengesizliği mevcuttu ve besinlerin sindirimi neredeyse durma noktasına gelmişti! Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yaptırdığımız metal analizinde ise; alüminyum, civa, kurşun gibi ağır metallerin düzeyi de nomal değerlerinin çok üstündeydi!  

Sonuç olarak; bağırsaklardaki patojen bakterilerin salgıladığı toksinler, toksin etkisi yapan yeterince sindirilmemiş besinler, yiyeceklerle alınan kimyasallar ve ağır metaller, işlenmiş gıdalardaki katkı maddeleri; hasarlı ve geçirgen bağırsak duvarından kana karışarak beyne gidiyor ve beyni zehirliyordu.

Kızlarımın yıllarca yaşadıkları psikiyatrik hastalıkların gerçek sebebi meğer bağırsaklarındaki sorunlarmış! Oysa klasik tıp, psikiyatrik hastalık nedenlerinin beyinde olduğunu söylüyor ve bu nedenledir ki; kızlarımın yıllarca kullandıkları ilaçlar da, ilaç dışında onlara yapılan uygulamalar (TMS Transkraniyel Manyetik Stimilasyon, EKT Elektro şok) da hep beyinlerine yönelikti. Klasik tıp, psikiyatrik hastalıkların kaynağıyla değil, son halka ile ilgileniyor ne yazık ki... Benzetmek gerekirse, sivrisineklerin kaynağı olan bataklığı kurutmadan, hep sivri sinekleri öldürmekle meşgul oluyor diyebiliriz... eğer öldürebiliyorsa!

Siz de, hastanızın hastalık nedeninin, bağırsaklarındaki sorunlardan kaynaklandığına inanamıyorsanız; gıda intolerans testi, dışkı analizi, metal analizi yaptırıp sonuçları kağıt üzerinde görebilirsiniz. Hatta sadece dışkı analizi yaptırmanız bile problemin temel kaynağını görmeniz için yeterli olur. Çünkü problemin temel kaynağı, ince bağırsak florasının dengesinin patojenler lehine bozulmasıdır. Bağırsak florasındaki bu anormallik; zamanla bağırsak duvarına hasar verir ve sindirim sorunlarına, gıda intoleranslarına, gıda alerjilerine, ishale, kabızlığa, şişkinliğe vb. neden olur. 

Bu analizleri yaptırma olanağınız yoksa; psikoloji veya fizyoloji sendromları olan hastanızın sindirim durumunu ve dışkısını kontrol ederek bağırsaklarının problemli olup olmadığını anlayabilirsiniz: Gaz, şişkinlik, ağrı, ishal, kabızlık, mide ekşimesi, kusma gibi semptomlar olduğu gibi; dışkının çok açık ya da çok koyu renkli, anormal görünümlü, kötü kokulu olması veya içinde sindirilmemiş yiyeceklerin olması çok önemli verilerdir.  Patojen bakteri ve mantarların sayısı olması gerekenden fazla, faydalı bakteri ve mantarların sayısı ise olması gerekenden daha az olabilir.

​​Eğer dikkat ederseniz, hastanızda fizyolojik sorunların olduğunu da görürsünüz: kansızlık, egzema, gıda alerjisi, saç dökülmesi, tırnak kırılması, diş problemleri, eklem ağrıları, tiroit sorunları, bağışıklık sistemi zayıflığı, uyku bozukluğu, baş ağrısı, bayanlarda düzensiz ve ağrılı regl dönemleri, kronik yorgunluk, idrar ve dışkı tutamama, sistit gibi... Çünkü bağırsak florasının bozulması; sadece beynin değil, aynı zamanda bütün organların da zehirlenmesine neden olmaktadır.

​Eğer psikiyatrik sorunlar ve psikoloji sendromları yanında, yukarıda belirtilen sindirim sistemi sorunları da yaşanıyorsa; tipik bir GAPS
(Bağırsak ve Psikoloji Sendromu) söz konusudur.Ancak, GAPS Tedavi kitabından öğrendiğimize göre; görünürde ciddi sindirim sorunu yaşamayan psikiyatri hastaları da GAPS Diyetinden sonra iyileşiyorlar!

Sonuç olarak GAPS Tedavisi; bağırsak florasını iyileştirerek, hem sindirim sorunlarını hem de psikiyatrik hastalıkları ve psikoloji sendromları iyileştirmektedir! Biz de bu iyileşmeyi, mucize GAPS Tedavisini uygulayarak deneyimledik. Siz de kendi mucizenizi yaratabilirsiniz, hem de çok kısa zamanda.


Sadece bağırsak florasının tedavi edilmesinin yol açtığı iyileşmelerin olağanüstü sonuçları; sevdiğimiz bir Atasözü'yle özetlebilir: Bir Çivi Bir Nalı Kurtarır; Bir Nal Bir Atı, Bir At Bir Komutanı, Bir Komutan Bir Orduyu, Bir Ordu Bir Ülkeyi Kurtarır.